پشم سنگ جزو خانواده عایق های گرم ازنوع معدنی، متشکل از الیاف بسیار ظریف است. ماده اصلی اولیه برای تولید این الیاف سنگ آتشفشانی بازالت از خانواده سنگهای آذرین ودولومیت می باشد که در کشور ما

به وفور یافت می شود. سپس مواد مذاب حاصل توسط رزین هایی با فاصله مشخصی (با دانسیته خاص) ثابت نگه داشته می شود. پشم سنگ از نظر شیمیایی خنثی می باشد (PH=7) در نتیجه باعث خوردگی سطوح نمی شود.

 در فرآیند تولید پشم سنگ از مواد مضر برای لایه ازن همانند (HFC,HCFC,CFC) استفاده نشده است. از آنجایی که این محصول از مواد مذابی با درجه حرارت حدود 1500 درجه سانتیگراد تهیه می گردد، محصول حاصله کاملاً استریل می باشد و نیز در برابر خطراتی مانند انگل، قارچ، باکتری و حشرات موذی مصونیت دارد. product_slagwool

از آنجایی که پشم سنگ یک عایق سلول باز می باشد بعد نصب آن نیازمند یک پوشش بخاربند می باشند. طول عمر پشم سنگ به اندازه عمر ساختمان می باشد. هزینه نگهداری آن حداقل است مگر آنکه دچار آسیب شده باشد.

یکی از کاربردهای مهم پشم سنگ استفاده به عنوان ضد حریق می باشد. در حقیقت از این پوشش می توان برای محافظت سازه های فلزی، چاهک های آسانسور، تاسیسات الکتریکی، راهروهای فرار و… در مقابل حریق استفاده نمود. پارامتر مهم برای مقاومت در برابر حریق ضخامت پشم سنگ می باشد. از جمله پارامترهایی که در تعیین ضخامت مهم است عبارتند از:

1- مشخصات فنی سازه فلزی

2- نوع حریق(هیدروکربنی یا سلولزی)

3- زمان مقاومت در برابر حریق

4- موقعیت مکانی که باید در برابر حریق مقاوم می شود.

075این پوشش می تواند تا 4 ساعت در مقابل حریق مقاوم باشد. این مقاومت برای زمانی است که دمای بحرانی سازه فلزی 550 و 620 درجه سانتی گراد می باشد.

استانداردها: پشم سنگ جزء مواد نسوختنی یا غیر قابل سوختن ارزیابی می شود مطابق با استاندارد های زیر:

استاندارد ملی شماره 2-7271

استاندارد بین المللی BS 476

پشم سنگ در گروه A1 قرار می گیرد(واکنش در برابر آتش برای مصالح و فرآورده های ساختمانی) مطابق با استانداردهای زیر:

استاندارد ملی شماره 8299

استاندارد بین المللی BS 476